Przez jednych znienawidzony, przez innych ukochany i pożądany. Może być źródłem ogromnych zysków lub niepowetowanych strat i nerwów. Przyspiesza małżeństwa, wiąże na lata. Kredyt hipoteczny. Jeśli jeszcze nie miałeś z nim przyjemności, najprawdopodobniej w końcu i Ty będziesz miał z nim do czynienia.

Krążą różne opinie i plotki na temat tego narzędzia finansowego dzięki któremu miliony Polaków co roku stają się właścicielami swojego wymarzonego M. Ponieważ wzięcie kredytu to poważna decyzja która przysparza często kłopotów i pochłania sporo czasu, jeden ze znajomych inwestorów w nieruchomości napisał na ten temat książkę. Ronald Szczepankiewicz, bo o nim mowa, stworzył treściwy poradnik dla tych, którzy kredyt hipoteczny pragną wykorzystać do kupna mieszkania. „Tajna broń kredytobiorcy. Kredyt hipoteczny od A do Z”.

Książka liczy sobie ponad 200 stron. Napisana przystępnym językiem, z wieloma wziętymi z życia przykładami, zajmie ledwie kilka godzin lektury, której korzyści będą z pewnością wielokrotnie większe. Autor ma kilkuletnie doświadczenie zarówno w branży finansowej, jak i w kupnie, sprzedaży i najmie nieruchomości. Zarządza aktualnie wraz ze wspólnikami co najmniej kilkudziesięcioma pokojami. Dzięki temu to, co pisze, wynika z własnego doświadczenia. Treść została podzielona na trzy części pozwalając wprowadzić w temat mniej wtajemniczonych i prowadząc logicznie do finalizacji umowy kredytowej, a w nich między innymi

Część 1  – Czym właściwie jest nieruchomość ?
– Czy na nieruchomościach można stracić ?
– Wybór nieruchomości – na co zwrócić szczególną uwagę ?
– Wszystko na temat ksiąg wieczystych
– Gdzie szukać nieruchomości ?

Część 2 – Zdolność kredytowa
– Po co nam zdolność kredytowa ?
– Dlaczego warto zaplanować całą inwestycję wcześniej ?
– Jak się oblicza zdolność kredytową ?
– Zobowiązania finansowe
Sposoby podwyższenia zdolności kredytowej (!)

Część 3 – Kredyty hipoteczne
– Na co można przeznaczyć pieniądze z kredytu hipotecznego ?
– Proces zakupu/ budowy nieruchomości za kredyt hipoteczny krok po kroku
Przykładowe scenariusze związane z nieruchomościami i kredytami hipotecznymi (!)
Mieszkanie dla Młodych
– Negocjacje kredytu

Część pierwsza daje pojęcie o tym jak można zarabiać na nieruchomościach i wprowadza w terminologię takich zagadnień. Ronald Szczepankiewicz opisuje tam m.in. na co zwrócić szczególną uwagę wybierając nieruchomość. Jedną z najbardziej podstawowych jest ta, by obejrzeć jak najwięcej nieruchomości przed podjęciem decyzji. Mowa tu o zasadzie 100:10:3:1. O tym co powinno posiadać mieszkanie by bank udzielił nam kredytu na cele mieszkaniowe czy jakie są koszty związane z zakupem. Bardzo ważne wydaje się fragment dotyczący ksiąg wieczystych. Choć zawiera zapisy które często zasadniczo wpływają na wartość nieruchomości i prawa do niej, wiedza przeciętnego kupującego w tym temacie jest bliska zeru. Osobiście kupując pierwszą nieruchomość o czymś takim jak KW nawet nie myślałem, szczęśliwie akurat wtedy nie wynikły z tego żadne komplikacje.

Banki stosują różne sposoby wyliczania ilości gotówki którą mogą nam pożyczyć. Autor wyjaśnia takie pojęcia jak LTV, LTC, operat szacunkowy. Znajdziemy także wzór umowy przedwstępnej kupna-sprzedaży, która odpowiednio zabezpieczy nasze interesy na niesprzyjające sytuacje i uchroni przed stratą tysięcy złotych.

Następny rozdział to już konkretne zasady postępowania w celu skutecznego starania się o kredyt. Można tam przeczytać na przykład, że:

„Umowa o pracę to najbardziej lubiane przez banki źródło dochodów. Szczególnie podpisana na czas nieokreślony. Umowy o pracę na czas określony i na czas określony pod względem zdolności kredytowej traktowane są tak samo. Oznacza to, że osoba zarabiająca X zł „na rękę” ma zdolność kredytową Y niezależnie od tego, czy zatrudniona jest na czas określony, czy na określony. Oczywiście , nie bez znaczenia jest termin wygaśnięcia umowy na czas określony, ale do wyliczenia zdolności kredytowej przeliczanej na tysiące złotych, rodzaj umowy nie ma znaczenia […]”

Dalej Ronald odpowiada na wiele istotnych pytań które często zadajemy sobie w czasie procesu uzyskiwania kredytu, choćby dotyczące różnicy w traktowaniu przez bank pensji zasadniczej a premii i bonusów czy pomiędzy wynagrodzeniem płaconym do ręki i na konto. Wiele zaradnych osób uzyskuje przychody z więcej niż jednego źródła, czyli np. poza umową o pracą działasz w FM Group i dorabiasz powiedzmy 500zł miesięcznie. W książce „Tajna broń kredytobiorcy” znajdziesz także informację o tym jak bank patrzy na takie dochody i co bierze pod uwagę. Ważne informacje zostały podane w formie wydzielonych ramką uwag, np. dotyczące starania się o kredyt jako firma.

W trzeciej części przechodzimy do konkretów. Ważne wydają się informacje dotyczące możliwości wykorzystania środków pozyskanych z kredytunie tylko samo mieszkanie, ale różnego rodzaju koszty ! Pozwoli nam to oszczędzić mnóstwo środków własnych na kolejne nieruchomości zakładając że kupno traktujemy inwestycyjnie. Znajdziemy tam objaśnienie terminów związanych z kredytem, składników oprocentowania i kosztów kredytu w ogóle. Opisany został w krokach cały proces kupna mieszkania, na krótkich przykładach. Jeśli zastanawiałeś się pomiędzy skorzystaniem z usług pośrednika a samodzielnym załatwianiem kredytu – dowiesz się co będzie dla ciebie korzystniejsze.

Ostatni rozdział to także strony dla zaawansowanych. Ronald Szczepankiewicz, jako doświadczony inwestor na tym rynku, opisuje zasady kupna nieruchomości z licytacji, TBS-ów czy SM, lokali usługowych, a także wyjaśnia czym jest refinansowanie. Niemniej także młodzi, którzy myślą o swoim pierwszym mieszkaniu na własny użytek skorzystają na lekturze – „Mieszkanie dla Młodych” i jego zasady zostały przedstawione także w trzecim rozdziale. Czy wiesz na przykład czy MDM dofinansowuje kupno garażu ?

Książkę kończą polecenia osób z ogromnym doświadczeniem w najmie i setkami zarządzanych pokoi, do których można zwrócić się po rady. Miałem okazję poznać kilku z nich i są to niezwykle otwarte i chętne do niesienia pomocy osoby. Gdybyś był zainteresowany – niektórzy organizują kilkudniowe szkolenia po których większość szybko zbliża się do wolności finansowej !

Cała publikacja Ronalda Szczepankiewicza to moim zdaniem naprawdę rzetelna pozycja na rynku poradników dla inwestorów na rynku nieruchomości. Napisana bardzo rzeczowo, poprawnie, w zrozumiały dla każdego sposób. Widać obycie autora w poruszanych tutaj zagadnieniach. Struktura książki „od ogółu do szczegółu”, została dobrana tak, by czytelnik przez kilka godzin lektury przeszedł wspólnie z nim od najbardziej podstawowych zagadnień aż do tych wymagających pewnego doświadczenia, ale o których już na początku warto wiedzieć. Szczegółowy spis treści pozwoli łatwo powrócić do wybranego tematu.

Czytałem dotąd kilka pozycji dotyczących nieruchomości i Tajna broń kredytobiorcy. Kredyt hipoteczny od A do Z” to z pewnością czołówka. Pod względem jakości wydawnictwa porównałbym do jednej z pierwszych takich książek na rynku, tj. Sławomira Muturi „Wolność finansowa dzięki inwestowaniu w nieruchomości”. Ronald Szczepankiewicz idealnie uzupełnia wiedzę dając wskazówki nastawione konkretnie na wykorzystanie kredytu hipotecznego jako narzędzia pomnażania własnych środków jak i po prostu kupna swojego wymarzonego M.

Jeśli chcesz sam przekonać się ile warta jest ta książka dla Ciebie i przekonać się jak dużo dzięki niej zaoszczędziszWEJDŹ TUTAJ, przeczytaj kilka stron i skorzystaj z wiedzy Ronalda Szczepankiewicza !