W miarę rozwoju rynku mieszkaniowego w Polsce rośnie ilość mieszkań na wynajem. Coraz więcej Polaków decyduje się z różnych powodów na zamieszkiwanie w najmowanym mieszkaniu odkładając kupno swojego M. Konsekwencją tego jest częstsza zmiana lokum. A każda zmiana mieszkania wiąże się z przeprowadzką. Jak najlepiej przygotować się i spakować swój dobytek by uniknąć uciążliwości, oszczędzić czas i zabezpieczyć swoje rzeczy?
Przeprowadzka często kojarzy się nie tylko z radością z nowego mieszkania, miejsca, nowego współlokatora ale też niestety z udręką, potem, zbitymi talerzami czy zagubionymi przedmiotami. Żeby tego uniknąć i cieszyć się pozytywami zmiany miejsca swojego zamieszkania warto odpowiednio się do tego przygotować by cały nasz dobytek przemieścić sprawnie z jednego miejsca na drugie.
Planowanie
Przede wszystkim kluczem do sukcesu jest odpowiednie rozeznanie. Co tak naprawdę chcemy mieć w nowym mieszkaniu? Które rzeczy zabieramy a które zostawiamy? Ile konkretnie mamy tych rzeczy? Ubrań, pościeli, talerzy, sprzętów, dekoracji, książek.
Sam przeprowadzałem się wielokrotnie i biorąc pod uwagę moje doświadczenia i znajomych – powszechnie nie docenia się ogromu rzeczy które posiadamy:) Gdy wydaje ci się, że przeprowadzisz się w jedno popołudnie, bo to tylko dwie torby ubrań, trochę książek, kołdra i rower – zapewne zajmie to 2-3 razy więcej czasu albo będzie wymagać pomocy przyjaciół czy rodziny.
Segregacja
Jeśli w miarę dokładnie spisałeś sobie to, co chcesz ze sobą zabrać – to już połowa sukcesu. Przedmioty, które przeprowadzają się z nami warto posegregować według
- kategorii
- objętości
- wagi
I tak dzielimy na osobne kategorie rzeczy z pokoju dziennego, osobno przedmioty z sypialni czy z kuchni. Nie tylko ułatwi nam to pakowanie wkładając do kartonów to, co jest w jednym pomieszczeniu. Przyspieszy też rozgoszczenie się w naszym nowym miejscu. Po przyjeździe pod nowy adres wystarczy poroznosić kartony podpisane wg pomieszczeń do poszczególnych pokoi i nawet jeszcze tego samego dnia możemy poczuć się jak u siebie bez konieczności zastanawiania się gdzie co było.
Objętość jest o tyle istotna, że dla największych przedmiotów nie warto zużywać opakowań a po prostu zabrać ja tak jak stoją lub ewentualnie owinąć folią stretch. Co takiego? Zwłaszcza chodzi o meble, ale też większe i często dość lekkie rzeczy jak pufy, lampy podłogowe , telewizor, rower czy duże dekoracje.
Waga? Pewnie nie chciałbyś, żeby porcelanowa zastawa znalazła się na dnie kartonu razem z 10-kg hantlami albo odkurzaczem? Dlatego poza kategorią i objętością przedmiotów warto wziąć pod uwagę także ich wagę. Ciężkie przedmioty do jednego kartonu, najlżejsze do innego. Cięższe artykuły na dole, lżejsze na wierzchu. W ten sposób unikniesz strat w swoich cennych przedmiotach. Jest to zwłaszcza istotne przy zastawie stołowej, ozdobach, elektronice, obrazkach, zdjęciach itp. czyli przy rzeczach kruchych i delikatnych które mogą się stłuc, zgnieść czy porwać.
Mówiąc o wadze – pamiętaj też, żeby nie przesadzać z ciężarem przedmiotów wkładanych do pojedynczego kartonu. Standardowe kartony o rozmiarach ok 30x40cm czy 40x60cm są przystosowane do maksymalnie 20-25 kilogramów. Przy czym grubsze 5-warstwowe zniosą oczywiście więcej niż tańsze i cieńsze 3-warstwowe. Oba jednak są często tańszymi kartonami klapowymi co sprawia, że przesadzając z jego obciążeniem karton może nam się w najgorszym razie otworzyć a zawartość wypaść. Cześciowo zapobiec temu można stosując dobrą taśmę klejącą.
W co to spakować? Kartony i inne opakowania
Skoro posegregowaliśmy nasz dobytek, pytanie w co go spakować żeby wygodnie przewieźć na nowe miejsce. Rozwiązań jest tyle ile ludzi, jedni lubią spakować we wszelkie plecaki, torby i walizki jakie znajdą w domu, w siatki sklepowe, inni używają legendarnych wielkich toreb IKEA (niebieskich, żółte tylko w sklepach:)). Jednak najczęściej używane i chyba najwłaściwsze są kartony przeprowadzkowe. To pudła wykonane z kilkuwarstwowej tektury falistej, czyli z papieru pozyskiwanego głównie z recyklingu. Mają sześcienne kształty i albo klapy z góry i dołu które trzeba zakleić taśmą, albo droższe są tak przygotowane, że do ich złożenia nie potrzeba taśmy a dodatkowo mają zwykle uchwyty.
Kartony do przeprowadzek występują w wielu rozmiarach. Najczęściej stosowany, pojemy i ustawny w autach ciężarowych to wymiar 60cm x 40cm x 40cm (długość, szerokość, wysokość) z fali B, C lub BC. Można też czasem dostać większe oraz dużo mniejszych rozmiarów. Na przykład do pakowania dość ciężkich książek wystarczy pudło 40 x 30 cm. Wypchane po klapy literaturą i tak będzie już ważyło kilkanaście kilogramów. Z kolei małe kartony, np. kwadratowy 30 x 30 x 30 cm można wykorzystać do spakowania okrągłych lamp, wazonów, talerzy czy misek. Jeszcze mniejsze jak 30 x 20 x 20 cm pomieszczą np. dokumentacje czy elektronikę. Także dobrze byłoby mieć kilka rozmiarów kartonów by dopasować go do pakowanych rzeczy i nie przesadzić z jego wypełnieniem.
Przydać się mogą także małe kartony fasonowe. Są to takie mniejsze kartony, które można zamknąć bez użycia taśmy co sprawia, że wykorzystać można je wielokrotnie. W rozmiarach 350 x 250 x 50mm czyli 35 x 25 x 5 cm lub mniejsze 24 x 16 x 5 cm to idealne opakowanie do posegregowania drobnych przedmiotów. Zwykle zaskakuje nas liczba takich drobiazgów zalegających w szufladach. Pamiątki, zdjęcia, wydruki, mnóstwo długopisów, zegarki, budziki, obrazki, dziurkacze, zszywacze, kosmetyki… dziesiątki takich niedużych rzeczy można spakować w takie pudełka fasonowe, także po przeprowadzce wykorzystując je do segregacji rzadziej używanych rzeczy w szafie czy piwnicy.
Wypełnione już naszymi rzeczami kartony warto podpisać przyporządkowując je do poszczególnych pomieszczeń, np. kuchnia, sypialnia, łazienka oraz dodatkowo opisując w miarę możliwości to co wewnątrz się znajduje, np. zastawa stołowa, książki, RTV. W ten sposób szybciej rozpakujemy się i zapewnimy bezpieczniejszy transport, zwłaszcza korzystając z usług zewnętrznych firm.
Transport
Gotowe do drogi skarby trzeba jeszcze dowieźć do celu. Jedni wolą na własną rękę na kilka kursów używając własne auto osobowe wypchane po sufit, niektórzy wspierają się autami dostawczymi od znajomych. Można skorzystać też z usług firm przeprowadzkowych, które kompleksowo obsłużą zarówno przenoszenie jak i transport, a wedle życzenia nawet rozpakowywanie rzeczy. Ciekawą dostępną od dłuższego czasu formą transportu są auta dostawcze wynajmowane na minuty/godziny. W każdym większym mieście za około 50 zł/godz można wygodnie bez zbędnych formalności wynająć dostawczaka. Jedno, że jest to wygodne bo spakujemy pewnie większość, jak nie cały dobytek na jeden raz do np. Fiata Ducato, to jeszcze jest to szybsze i bezpieczniejsze. Zwłaszcza w dłuższej trasie zapchany po dach samochód osobowy stwarza niebezpieczeństwo w razie wypadku – i to zarówno dla twoich rzeczy jak i dla ciebie samego. A w aucie transportowym można większe rzeczy przymocować do ścian, odpowiednio rozlokować w luku bagażowym oddzielonym od pasażerów.
Po dostarczeniu rzeczy do celu użyte kartony możemy rozłożyć na płasko i odstawić do piwnicy gdzie nie zajmą wiele miejsca. Pudła kartonowe jako wykonane z papieru można też łatwo poddać recyklingowi wyrzucając je do niebieskiego kontenera na papier.
Nie taki diabeł straszny
Jak widać odrobina planowania i logistyki może sprawić, że przeprowadzka z traumatycznego przeżycia zamieni się w sprawną operację transportowa. Pamietaj, aby możliwie konkretnie określić co chcesz przewieźć. Zaopatrz się w torby IKEA lub kartony klapowe czy przeprowadzkowe, np. poprzez internet w hurtowni opakowań Heykapak. Zadbaj o bezpieczny transport, najtaniej i najpewniej – wynajmując auto dostawcze na godziny. Voila! Udanej przeprowadzki i miłego mieszkania w nowym miejscu!
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.