By liczyć na jak największy zysk ze sprzedaży nieruchomości, trzeba się wykazać szerokim wachlarzem umiejętności – być dobrym budowlańcem, marketerem, psychologiem, pisarzem i fotografem. W końcu konkurencja nie śpi! Oto przygotowane przez redaktora bloga Morizon.pl 7 sposobów, z którymi zwiększysz wartość swojego domu lub mieszkania.

1. Remont

Zaczynamy od najbardziej oczywistego rozwiązania na podniesienie wartości nieruchomości przed sprzedażą, czyli gruntownego remontu. Wymiana instalacji elektrycznej, inwestycja w lepsze materiały wykończeniowe na ścianach i podłogach, odświeżenie wnętrz – to wszystko na pewno pozytywnie wpłynie na odczucia potencjalnych kupców i sprawi, że będą w stanie zapłacić więcej. Pamiętaj jednak, by w trakcie prac remontowych zachować umiar – szczególnie jeśli chodzi o dobieranie kolorów ścian.Jeśli masz taką możliwość, warto pomyśleć również o dostawieniu balkonu. To zmiana, dzięki której możesz podwyższyć cenę mieszkania nawet o 20 tys. zł.

2. Home staging

Jeśli nie chcesz inwestować w remont, znacznie tańszym rozwiązaniem może się okazać home staging, czyli szybki lifting mieszkania, dzięki któremu zaprezentujesz je najlepiej, jak to możliwe. By całość nabrała lekkiego i nowoczesnego wyglądu, każde pomieszczenie wymaga trochę innego podejścia. Jedno jest jednak pewne: przyda się wielkie sprzątanie. Skup się na usunięciu zbędnych przedmiotów i osobistych pamiątek oraz zastanów się nad innym ustawieniem mebli. Spróbuj uzyskać taki efekt, który podkreśli przestronne wnętrza i zapewni maksymalne wykorzystanie naturalnego światła.

3. Prace remontowe we wspólnocie

Omijasz zebrania wspólnoty? Jeśli w przyszłości planujesz sprzedać mieszkanie, lepiej zacznij się tam pojawiać. Tylko w taki sposób masz szansę „lobbować” za niezbędnymi remontami i wpłynąć na decyzje np. odświeżeniu elewacji czy klatki schodowej.Pamiętaj: lepszy stan budynku to większa wartość mieszkań, które się w nim znajdują.

4. Odpowiednio przygotowane ogłoszenie

Nie ma co ukrywać: kupujący najprawdopodobniej będą kwestionować cenę mieszkania i szukać argumentów do negocjacji już od pierwszego kliknięcia w Twoje ogłoszenie. By nieco im to utrudnić, zadbaj o drobiazgowe przygotowanie swojej oferty. Zamów fotografa, który wykona profesjonalne zdjęcia i wirtualny spacer, sporządź szczegółowy opis (w którym nie zabraknie również informacji dotyczących najbliższej okolicy) oraz załącz plany pomieszczeń.

5. Dodatkowe instalacje

Jeśli sprzedajesz dom, jego cenę skutecznie podwyższy inwestycja w ekologiczne technologie, takie jak panele słoneczne na dachu. Oczywiście na tym etapie nie uczynisz swojego domu zupełnie samowystarczalnym, ale każdy krok w tym kierunku na pewno zwiększy jego wartość.Jeśli nie posiadasz jeszcze systemu bezpieczeństwa (monitoringu, alarmu czy wideodomofonu), pomyśl nad jego instalacją. Twoi potencjalni kupcy na pewno będą skłonni zapłacić więcej za cztery kąty, w których mogą poczuć się naprawdę bezpiecznie.

6. Wyczucie czasu

Okres, w jakim wystawimy na sprzedaż nasze mieszkanie, również ma duże znaczenie. Doskonale wiedzą o tym pośrednicy nieruchomości, którzy zazwyczaj intensyfikują swoje działania na wiosnę i w lecie. To właśnie wtedy rynek nieruchomości przeżywa największy rozkwit, zwalniając tempo w okresie zimowym. Oczywiście nie jest to zasada, której trzeba się trzymać kurczowo – jeśli sprzedajesz np. domek w Zakopanem, znacznie lepiej będzie wytoczyć promocyjne działa zimą.Warto wziąć pod uwagę nie tylko porę roku, ale również porę dnia, w jakiej będziesz przyjmować chętnych w domu lub mieszkaniu. Najlepiej umów się z nimi wtedy, gdy do środka wpada najwięcej słońca, a w okolicy panuje cisza i spokój (bez hałasujących dzieci czy krzątających się przy obiedzie sąsiadów).

7. Triki psychologiczne

Gdy już rozdzwonią się telefony, a w odwiedziny przyjdą pierwsi chętni, zadbaj o przygotowanie odpowiedniej atmosfery. Przydadzą się świeczki zapachowe lub aromatyzer, odpowiednie oświetlenie, a przede wszystkim – cierpliwe podejście do potencjalnych kupców.Nie bądź nachalnym sprzedawcą – nie chodź za nimi krok w krok. Spraw, by w domu lub mieszkaniu poczuli się jak najbardziej swobodnie i komfortowo. Pokieruj ich jednak w taki sposób, by jako pierwsze zobaczyli pomieszczenie, które jest według Ciebie największym atutem nieruchomości.

Cierpliwie odpowiadaj na wszystkie pytania. Jeśli chętni będą chcieli wiedzieć więcej o wadach mieszkania, mów krótko i konkretnie, unikaj tłumaczenia się. Gdy wreszcie dojdzie do negocjacji ceny, przyjmij kwotę nieco wyższą niż ta, w którą celujesz – dzięki temu Twoi klienci będą mogli się trochę potargować, a to na pewno zwiększy ich apetyt na Twoją nieruchomość.